בחירה נבונה בארוחת ראש השנה

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someone

שוב לעבור את החגים בשלום?? שוב להתמודד עם ארוחות החג הגדולות ולהרגיש את ייסורי המצפון עולים ומקוננים בנו ללא הרף? אז זהו, שלא!

הפעם ממשיכים עם השיגרה הבריאה גם בחגים, מתנהלים תזונתית וחושבים קצת אחרת.

 איך עושים זאת?

התחילו את היום בפעילות גופנית. אין כמו לפתוח את היום באימון בוקר או הליכה בקרבת הבית. קיום פעילות גופנית סדירה גם בערב חג תורמת רבות לתחושה הטובה ולשימור מסגרת האימונים שסיגלתם לעצמיכם גם בתקופה של יציאה מהשיגרה.

לא להגיע לארוחה רעבים! כאשר מגיעים שבעים ורגועים לארוחת החג שמלאה בפיתויים טעימים, תתאפשר שליטה טובה יותר בכמויות ובמגוון המוצע. בערב החג אין לדלג על ארוחות על מנת לא לייצר רעב מוגבר לקראת הארוחה. מומלץ כשעה- שעתיים לפני ארוחת החג לאכול ארוחה קלה כמו יוגורט עם פרי או פרוסה מלחם דגנים מלאים עם ממרח כמו טחינה, גבינה, טונה או ביצה וירק.

מלאו את הצלחת בירקות! כאשר הצלחת מלאה וצבעונית קל הרבה יותר לחוש מסופקים מהארוחה. הירקות עשירים בסיבים תזונתיים, וויטמינים ומינרלים. אכילתם מגדילה את נפח הארוחה ותורמת רבות לתחושת השובע. הפחיתו בצריכת סלטים עשירים ברטבים מאחר ותורמים המון קלוריות לארוחה ושימו לכם במקום ירקות טריים, מאודים או מבושלים בצלחת. לגיוון הטעמים, הוסיפו תיבול מעניין כמו אורגנו, שמיר, בזיליקום, מלח ופלפל.

הקטינו את מגוון המזונות המוגשים! מחקרים מראים שככל שהמגוון המונח על השולחן רב יותר, כך צריכת המזון גדלה. הכינו מבחר מזונות חגיגיים מצומצם לחג, שאינכם אוכלים בד"כ ובכך הפחיתו את המגוון המוצע. דוגמא לסוגי מזון שניתן להגיש בארוחת החג: מנת חלבון: פילה דג או נתח בשר רזה כמו סינטה או פילה. 3 סוגי סלט ירקות. 2 סוגי פחמימה מורכבת: אורז מלא ושעועית לבנה, בטטה עם ירקות קלויים והאפשרויות עוד רבות ומגוונות. חשוב להקטין גם את מגוון הקינוחים. הכינו קינוח מפנק ואכלו פרוסה קטנה ממנו.

מים- IN, שתייה מתוקה-OUT. משקאות מתוקים תורמים קלוריות רבות לארוחה. העדיפו לשתות מים או סודה. הוסיפו טעמים משלכם כמו נענע, לימון , לימונית, פלחי תפוז וקוביות קרח. קנקני המים שלכם ייראו מזמינים מתמיד.

והכי חשוב, היו מודעים לגופכם. הגיעו עם בגדים יפים ומחמיאים והפסיקו לאכול כאשר תחושת שובע נעימה מספקת אתכם. במידה ומתקשים להפסיק לאכול, שאלו את עצמכם מדוע? האם בגלל מגוון האפשרויות? אם כן, השאירו את יתר המטעמים שלא טעמתם לארוחה שביום המחרת.

 שיהיה חג שמח ושנה טובה,

עדי קליינמן- דיאטנית קלינית