פסח ומצות

פסח כבר כאן ובקרב רבים אכילת מצה במקום לחם מעוררת קצת לחץ כי הרי מצה "משמינה" ( אך כפי שסיכמנו בקבוצה אין מאכל משמין יש התנהלות לא בריאה שעלולה להביא לעלייה במשקל..🙂 ). אז הכנתי עבורכם כמה כלים להתנהלות בריאה עם המצות:

מצה אינה משביעה כמו לחם מאחר והיא מכילה הרבה פחות סיבים תזונתיים, בעלת נפח קטן יותר ופחות מים. אז איך להתנהל בריא עם אכילת המצות בחג?
1. מקפידים לשתות מספיק מים, גם במהלך הארוחה.
2. מעדיפים מצה מקמח מלא המכילה יותר סיבים תזונתיים.
3. מגדירים אכילת מצה במסגרת ארוחת הבוקר או הערב שתחליף את מנת הלחם ומוסיפים לה מנת חלבון ( גבינות/ ביצה/ דג/ טופו/ עוף) וירקות- לפחות 2-3 ירקות חתוכים על מנת להגדיל את נפח הארוחה ובכך להגביר את תחושת השובע.
4. בארוחות בהן יש פחמימה: אורז/תפו"א/בטטה/תירס/ כוסמת/ קינואה/קטניות (שעועית/ אפונה/ עדשים/ פולי סויה/ גרגרי חומוס), החליטו מראש לוותר על המצה. אכלו ממנה כתחליף ללחם שהייתם נוהגים לאכול טרם החג ולא כתוספת לכל ארוחה.
5. חשוב: נשנוש מהמצה- לקיחת חתיכה ועוד חתיכה- אינו מומלץ- כך איננו יודעים כמה באמת אכלנו ומאחר והיא פחות משביעה קל לאכול הרבה ממנה בצורה הזו. לכן חשוב שתגדירו לכם טרם תחילת הארוחה כמה תאכלו מהמצה ואת יתר הארוחה השלימו על ידי אכילת ירקות ואכילת מנת חלבון מספקת והגיעו לתחושת שובע נעימה.
6. ואם אתם מעדיפים פריכיות על פני מצה? ( 2-3 פריכיות מחליפים פרוסת לחם)- אכלו גם כן בשילוב ירקות ומנת חלבון (גבינות, ביצה, טונה וכו').
7. ומה עושים עם המצה עם השוקולד ( או לחילופין עוגיות הקוקוס- כל אחד וההעדפה שלו..🙂 )? מתחשק לכם? אז תאפשרו לעצמכם לאכול- תיהנו מכך ולאחר מכן המשיכו בשגרה התזונתית שלכם.
מה לא לעשות? לא להימנע לחלוטין ( אלא אם כן באמת לא בא לכם) ולא לאכול ממקום של פיתוי רגעי מאחר ואז עלולות להתעורר מחשבות של חרטה- היו שלמים עם הבחירה, שבו, אכלו ותיהנו מכל ביס.
8. והכי חשוב, הקשיבו לעצמכם, לאותות הגוף שלכם, דברו אל עצמכם בשפה חיובית ותאפשרו לעצמכם ליהנות מהחג. חג שמח!!!